ד"ר דקלה אורן    כירופרקטיקה ותרפיה קרניו-סקראלית   logo


פריון והיריון - מרפאה לנשים בתהליכי פוריות והיריון

תחומי התמחות:
איזון הגוף כהכנה להיריון
ליווי במהלך ההיריון
הפגת ומניעת כאבי גב, אגן וצוואר
פיובוסימפיוליסטזיס
טיפול במתחים וחרדות, איזון ורגיעה לקראת הלידה
תמיכה בבריאות האם לאחר לידה
שיפור הנקה וטיפול בתינוקות

אגן זה לא סתם ישבן..

איזון מערכת העצבים והאגן כחלק חשוב מהכנת הגוף להיריון ועד ללידה בטוחה וקלה

האגן שלך מורכב משלוש עצמות גדולות: שתי עצמות האגן ועצם העצה (הסאקרום). הסאקרום מורכב מחמש חוליות שהתאחו והוא בעצם המשך של עמוד השדרה. בקצהו נמצאת עצם הזנב הקטנה שגם היא במקורה חוליות זעירות שהתאחו. השם סאקרום מעיד על כך שהאנטומיסטים הקדומים הבינו שזוהי עצם חשובה ומקודשת. צורתו של האגן כשל קערה והוא אכן משמש תפקיד "מכיל". אברי הרבייה יושבים להם לבטח ומוגנים על ידי האגן.

הרחם מוחזקת בין היתר על ידי רצועות שמחוברות לעצם העצה. אצל נשים רבות עצם העצה ועצמות האגן אינן מאוזנות ונוטות לצד זה או אחר. הסיבה יכולה להיות פגיעה בעבר כמו נפילה או חבלה או יציבה לקויה. גם חוסר איזון הורמונאלי יכול להשפיע על מנח עצמות האגן.

במקרה כזה נוצר חוסר איזון גם ברקמות החיבור שעוטפות את השרירים והאיברים הפנימיים ונוצרת משיכה ומתיחה לא הרמונית של הרחם.

הסימנים לכך שהאגן אינו מאוזן מגוונים: כאב באזור הגב התחתון או האגן הקדמי, כאב במפרקי הירך, כאבים חזקים בזמן המחזור, שחיקה לא סימטרית בסוליות הנעליים ואורך לא שווה של מכנס אחד או צד אחד של החצאית. לעיתים אין שום סימנים שמעידים על חוסר איזון של האגן כיון שהגוף מתמודד ויוצר קומפנסציות באזורים אחרים, כך שגם שרירים תפוסים בגב ובשכמות יכולים לנבוע מחוסר איזון של האגן.

עד כאן על ישבנים ואיזונים.. ומה עם מערכת העצבים?

מערכת מורכבת זו היא שאחראית על שליחת מסרים לכל איבר ואיבר ולכל תא בגופנו. היא גם מקבלת את המסרים מן הגוף ודואגת לאזנו על ידי שיתוף פעולה בין המערכות השונות: הורמונאליות, שלד ושרירים, עיכול וניקוי פסולת ורעלים, חושים ושאר המערכות שלכולן תפקיד אחד- לעזור לגוף לתפקד באופן אופטימאלי ולשמור על בריאותו.

מערכת העצבים כוללת את המוח, חוט השדרה והעצבים שיוצאים ממנו ומגיעים עד לקצה המרוחק ביותר של הגוף. כיון שמערכת העצבים שוכנת בתוך הגולגולת, עמוד השדרה והאגן, יש לוודא שכל המפרקים באזורים אלה משוחררים מחסימות ומתפקדים ביעילות. חוליות לא מאוזנות, אגן "תקוע" או לחץ באזור הגולגולת גורמים ללחץ על העצבים ולשיבוש בזרימה החופשית שלהם.

בדומה לצמח שניזון ממים שנובעים מצינור, גם איבר שאינו מקבל עצבוב מושלם יטה לפתח מחלות ולא יוכל להתפתח כראוי. הרחם הוא המקום המקודש שבתוכו צומחים החיים החדשים. מובן שנרצה לוודא שחלל זה מאוזן ומכין את עצמו לקליטת היריון מוצלח. כאשר עצמות האגן אינן מאוזנות נוצר לחץ על העצבים שמובילים מסרים אל אברי הרבייה ומהם למוח ולחץ זה גורם לשיבוב במערכת המסרים. קל להבין את השיבוש בזרימה העצבית אם חושבים על תקלות בחשמל, בטלפון או במערכת האינטרנט שנובעות כתוצאה ממגע רופף וקצרים בהעברת המסרים.

כחלק הכנת הגוף להיריון יש לשים לב במיוחד לאיזון האגן ומערכת העצבים. איזון האגן משחרר אותו מחסימות מכאניות ועוזר לתמיכה עצבית אופטימאלית לאברי הרבייה. כאשר האגן מאוזן, העצבים זורמים בחופשיות ומשפיעים על פעילות ההורמונים.

ד"ר דקלה אורן מתמחה באיזון הגוף ובהכנתו להיריון בעזרת שיטת האקטיביטור ובתרפיית קרניו סקראל.

ההריון - כיצד לשמור על גוף בריא?

את עומדת להיות אימא! התפקיד המשמעותי ביותר של חייך.

כאבים בגוף מעידים על חוסר איזון ולחץ על העצבים. בעיות בזמן ההריון יכולות לפגוע בתהליך הלידה ולהקשות על השלב הראשון של גדול התינוק וההחלמה מן הלידה. חשוב מאוד לדאוג לאיזון הגוף בתקופה זו כדי להגיע אל רגע הלידה בבריאות תקינה.

כדי להבין יותר את צרכי הגוף המשתנה מידי יום ערכנו עבורך רשימה של בעיות נפוצות במערכת השלד,השרירים והעצבים בזמן ההריון ולאחר הלידה: .

כאב גב תחתון:

סימפטומים: כאב באזור המותניים, הישבן, עצם השת, עצם הזנב, כאב לאורך הרגל, חולשה ברגליים, קושי בעמידה או ישיבה, מתח בשרירים. סיבות: חוסר איזון של מפרקי האגן, הירכיים והחוליות המותניות, לחץ על עצבים באזור, בלט בדיסקים בין החוליות, דלקת לא חיידקית, יציבה לא נכונה, לעיתים נדירות: ציסטות בשחלות, דלקת כליות או בעיות פנימיות אחרות. טיפול: מניפולציה כירופרקטית (בטכניקות עדינות המתאימות להריון) באזור האגן, עמוד השדרה והירכיים. שיפור היציבה. איזון השרירים התומכים באזור.יוגה להגמשת הגוף וחיזוק השרירים בחלק הגוף התחתון.

כאבי צוואר וראש :

סימפטומים: מתח בשרירי הצוואר, מיגרנות, כאבים ברקות, יכולת תנועתית מוגבלת של הראש סיבות: מתח וחרדה, יציבה לקויה, חוליות שאינן מתפקדות באופן תקין, פגיעות מן העבר. טיפול: החזרת החוליות לתפקוד תקין בעזרת מניפולציה, שחרור השרירים (טיפול קרניו-סקראלי אפקטיבי במיוחד למצבים אלו משום שהמגע העדין אינו יוצר התנגדות בגוף), לימוד הרפיה על ידי יוגה או כל טכניקה אחרת, מנוחה על הגב כשהראש מוטה מעט לאחור מעל מגבת מגולגלת) כאבים בגב האמצעי ובכתפיים:

סימפטומים: חולשה בגב, כאבים "שורפים" בשרירים, נימול ודקירות בכתף ובזרועות, "הרדמות" של הידיים. סיבות: חולשת שרירים עקב שינויים במשקל הגוף וגדילת החזה. (בעיה זו נוטה להחריף לאחר הלידה עקב הנקה או הרמת התינוק והתכופפויות תכופות. טיפול: נימול והירדמויות מעידים על לחץ עצבי ולכן יש לטפל בבעיה ולא להזניחה. בנוסף לטיפול הכירופרקטי יש חשיבות מרבית לטיפוח יציבה מודעת ולתרגול תרגילי יוגה לחיזוק השרירים. שכיבה על הגב בקצה המיטה ומתיחת הזרוע מעבר למיטה עוזרת מאוד להפגת המתח בשרירי החזה.

כאב בשורש כף היד:

סימפטומים: כאב, נימול או חוסר תחושה באצבע השנייה והשלישית, חולשה באגודל. כאב בעיקר בלילה. כאב שעלול להקרין לזרוע ולכתף. הסיבה: לחץ כל העצב בשורש כף היד. טיפול: מניפולציה כירופרקטית להסרת הלחץ מהעצב. שימוש בסד מיוחד.תרגילים לשחרור כף היד (ניעור הידיים כאילו הן רטובות), עיסוי של האמה, הימנעות מישיבה ממושכת מול המחשב. ויטמין בי קומפלקס כתוספת לתזונה.

כאבי רגליים:

סימפטומים: כאבים בשרירים ובעצמות, כאבי ירכיים, רגליים נפוחות ולעיתים אף קושי בדריכה על הרגל. סיבות: משקל גובר ולחץ על המפרקים. שינויים הורמונליים שמשפיעים על מאזן המינרלים בגוף. טיפול: איזון מפרקים, מסג'ים, רפלקסולוגיה ובעיקר מנוחה עם רגליים מורמות ותרגילים עדינים. לדוגמה: סיבובי רגליים (אופניים) בשתי רגליים או רגל אחר רגל בזמן הריון מתקדם.

בריחת שתן, עצירות וטחורים:

מניעה!!!!! קל יותר למנוע בעיות אלו מאשר לטפל בהן משכבר הופיעו. שתיית מים מרובה, אכילת סיבים וירקות חיים וכמובן חיזוק רצפת האגן (תרגילי קגל). כדי לעזור בלידה טבעית וקלה חשוב לבדוק את כל הגוף ולוודא שכל המפרקים (ובעיקר האגן והעצה) נמצאים במקומם. בצורה זו אנו מבטיחים תפקוד תקין של העצבים והסרת לחץ מן הרחם והתינוק. בגוף מאוזן פוחתת השכיחות ללידות עכוז.

ביקורת לאחר הלידה ואיזון יעזרו לגוף לחזור למצבו הטבעי והבריא.

"סבלתי מהפרדה במפרק האגן לאחר הלידה. לא יכולתי ללכת, רגלי וגבי כאבו ללא הפסקה. מצב זה נמשך ששה חודשים. הכאב היה חזק ומנע ממני לטפל בביתי התינוקת. רופא הנשים נתן לי משככי כאבים והפנה אותי לפיזיותרפיסטית. טופלתי במשך חודש ללא שום הקלה בכאב. בשלב זה חשתי דיכאון וחששתי שלעולם לא אוכל ללכת שוב ולהיות חופשיה מכאבים. ואז הפנתה אותי רופאת המשפחה אל ד"ר אורן. תוך 2-3 ביקורים יכולתי להרגיש הקלה משמעותית. כל יום חל שפור במצבי. התחלתי ללכת לטיולים קצרים ולעסוק בתרגילי יוגה כפי שלמדה אותי ד"ר אורן. היום המאושר ביותר היה כשיכולתי שוב לנהוג. כעת חלפו חודשיים ואני יכולה לטפל בביתי, להחזיק אותה ולשחק איתה. אני מרגישה כל כך טוב עם עצמי!" סוניטה ד. 2003

img img img img img img