ד"ר דקלה אורן    כירופרקטיקה ותרפיה קרניו-סקראלית   logo


כירופרקטיקה - שאלות ותשובות

כיצד פועל הטיפול הכירופרקטי?

הטיפול הכירופרקטי פועל כיון שלגופנו מנגנוני החלמה מובנים שמומחים על ידי מערכת העצבים.

מיליוני מסרים נשלחים מהמוח שלך לאורך עמוד השדרה ולכל איבר ורקמה בגוף. מסרים נשלחים בחזרה אל המוח כדי להבטיח ולאשר שגופך פועל כראוי.

תזוזה או תנועה לא נכונה של החוליות שמרכיבות את עמוד השדרה נקראת סובלקסציה וגורמת הפרעה בתפקוד מערכת העצבים שיכולה להוביל לגירוי העצבים ולחסך בתפקוד האברים הפנימיים והרקמות.

הבסיס לטיפול במקרה זה היא המניפולציה. פעולה שנועדה לשחרר את הלחץ על העצבים על ידי איזון החוליה המתאימה. המניפולציה היא פעולה עצבית-גופנית המשפרת את התקשורת בין העצבים לאיברים השונים. בעקבות שפור שליטת מערכת העצבים משתפרת הבריאות.

האם יש לי פריצת דיסק?

הדיסק הוא בולם זעזועים רך הנמצא בין כל שתי חוליות. הוא עשוי מטבעות סיביות חיצוניות שבתוכן חומר דמוי ג'לי.  "פריצת דיסק" היא שם רחב לתיאור מגוון בעיות בדיסק ובחוליות.

הדיסק מחובר אל החוליות ואינו יכול להחליק ממקומו. חלקים ממנו לעיתים תכופות נקרעים, חלקים אחרים יכולים לבלוט, ובמקרים חמורים החלק הג'לטיני הפנימי יכול לפרוץ החוצה וללחוץ על עצבים או על חוט השדרה.  במקרים של התנוונות הדיסק הוא מוצר ומתייבש ואז אינו ממלא את תפקידו כבולם זעזועים.

האם יש לי עצב תפוס?

עצב "תפוס" הוא מקרה נדיר. הרבה יותר שכיח המקרה של חוליה שיוצרת גירוי בעצב בגלל שאינה ממוקמת בצורה נכונה. (סובלקסציה). בעיה מסוג זה מעוותת את המסרים בין העצבים והגוף. המצב דומה לקצר חשמלי שנוצר כתוצאה ממגע לא שוטף בין חוטי חשמל.

כיצד נגרמות סובלקסציות?

ישנם שלושה סוגים שונים של סובלקסציות:

מכאניות: שנגרמות כתוצאה מנפילות, יציבה לקויה, תאונות, הרמה מסע כבד ותנועות חוזרות.

רגשיות: שנגרמות על ידי כעס, טראומה נפשית, עצב, דיכאון ולחץ נפשי.

כימיות: חוסר איזון הורמונאלי, מזון לא בריא, חסך במים, זהום סביבתי ועישון, ושימוש בסמים  ותרופות.

כיצד אדע אם אני סובל/ת מסובלקסציה?

יתכן שאתה סובל מסובלקסציה ואינך יודע זאת. כמו בשלבים המוקדמים של עששת בשניים וריקבון, או להבדיל, במקרה של סרטן, הסימפטומים אינם מופיעים מיד אלא רק כשמערכת העצבים נפגעת. יש צורך בבדיקה מקיפה כדי לגלות אם אתה סובל מסובלקסציות ובאיזו מידה.

האם הגוף מסוגל ל"תקן" סובלקסציות בחוליות?

לפעמים.  החיים בעולם המודרני מכבידים על הגוף. למזלנו הגוף פועל ללא הפסקה כדי לתקן הפרעות ובעיות. (גם בזמן השינה, הגוף ממשיך לפעול!). בכל מקרה עדיף להיבדק על ידי כירופרקט כדי לפתור בעיות שאינן נפתרות מעצמן ולהקל על הגוף בתפקודו.

מהי המניפולציה?

המניפולציה הכירופרקטית כרוכה בתנועה זריזה שמטרתה להחזיר את החוליה למקומה. חלק מהשיטות משתמשות בידי הכירופרקטור וחלקן בעזרת מכשיר קטן שנקרא אקטיבטור. לבצוע מדויק יותר משתמשים הכירופרקטורים בשולחנות טיפול מיוחדים. לכירופרקטיקה יותר ממאתיים שיטות שונות המותאמות לצרכי המטופל.

האם הטיפול הכירופרקטי בטוח?

כן! מחקר שממומן על ידי ממשלת ניו זילנד מצא שהמניפולציה הכירופרקטית מאוד בטוחה. מחקרים רבים נוספים הוכיחו את יעילותה של הכירופרקטיקה לעומת טיפולים אחרים.

לכירופרקטיקה אחוזי הצלחה מאוד גבוהים ובעזרתה אנשים מחלימים ללא תרופות מזיקות וניתוחים. ישנם מקרים שבהם אסור לבצע את המניפולציה ולכן יש לפנות רק לכירופרקטור מוסמך בעל תעודות של דוקטור לכירופרקטיקה מאוניברסיטה מוכרת. הכירופרקטיקה הרבה יותר בטוחה מאשר לקיחת תרופות.

האם החוליות יכולות לזוז יותר מידי?

מאוד לא סביר שיקרה מצב כזה. מניפולציה מכירופרקט מוסמך ומנוסה היא בעוצמה מדויקת ונערכת רק על החוליות המעורבות. הכירופרקטורים משקיעים שנים בלימוד הטכניקה הנכונה. הפעולה אינה נעשית בכוח אלא בזריזות.

האם כל המטופלים מקבלים את אותו הטיפול?

בהחלט לא! לכל מטופל יש את הצרכים המסוימים שלו ויש להתאים את הטיפול באופן אישי.

השוני בין מטופלים נובע בין היתר מהבדלי גיל, מצב גופני ומבנה גופני.

האם אני יכול לעשות מניפולציה לעצמי?

לא. יש אנשים שיכולים להשמיע קולות כשהם מפוקקים את אצבעותיהם או את צווארם. זוהי אינה מניפולציה. יתרה מכך פעולה כזאת יכולה להחליש את הגידים והרצועות של המפרק ולגרום לחוסר יציבות. גם הכירופרקטורים מבקרים אצל הכירופרקטור כדי לאזן את המפרקים שלהם.

לכמה טיפולים אזדקק?

מספר הטיפולים שונה ממטופל אחד לשני. מטופלים רבים חשים הקלה תוך מספר טיפולים קטן,

מספר הטיפולים ותכיפותם פוחת כשהאזור מחלים ומתייצב. במקרים כרוניים החלמה שלימה יכולה לקחת חודשים ואף שנים.

מדוע פעוטות רכים זקוקים לטיפול?

גם לידה טבעית יכולה להשפיע על מצב עמוד השדרה. לא כל שכן לידה מסובכת או ניתוח קיסרי. מחקרים רבים מוצאים ליקויים בעמוד השדרה של תינוקות שמרבים לבכות ואינם יונקים באופן שוטף, או תינוקות שסובלים מכאבי אוזניים ובעיות שינה.  טיפול בתינוקות הוא עדין במיוחד ומתמקם באזור שאינו מתפקד כשורה.

האם יש טעם לקבל טיפול לאחר ניתוח?

כן. הכירופרקטור יאתר את האזורים שניתן לטפל בהן מבלי להפריע לאזור שנותח כל עוד הוא מחלים. ניתוחים יוצרים חוסר איזון החוליות או במפרקים שמעל ומתחת לאזור המנותח. כמו כן יש בטיפול מוקדם עזרה לשיקום מהיר ומניעת צלקות פנימיות.

האם ניתן לקבל טיפול אם אני סובלת מבריחת סידן?

כמובן. במקרה כזה יש צורך להתאים את טכניקת הטיפול למקרה המיוחד ולהשתמש בטכניקות עדינות במיוחד.

מתי אחוש שיפור במצבי?

ישנם מטופלים שמרגישים יותר טוב מיד. אחרים צריכים להתאזר בסבלנות. גורמים רבים משפיעים על תהליך ההחלמה. כמה זמן את/ה סובל/ת מהבעיה? האם עקבת אחרי תוכנית הטיפולים בהקפדה? האם בצעת את התרגילים המומלצים?  מה בדבר תזונה? וכו' הטיפול הוא פרוגרסיבי והצלחתו תלויה גם בבצוע ההמלצות במלואן.

במשך כמה זמן אזדקק לטיפול?

אחרי שהבעיה נפתרת, רוב המטופלים מעדיפים להמשיך בטיפול מניעתי. מטופלים אלה באים לטיפול תקופתי גם כשהם מרגישים נפלא. בקורים אלה עוזרים לשמור על בריאות הגוף תוך כדי גילוי מוקדם של בעיות, ופתרונן לפני שיהפכו לרציניות ומסובכות.

האם אקבל תרופה לכאבים?

לא. רופאים כירופרקטורים אינם מספקים תרופות. אנו משתמשים בדרכים טבעיות בלבד. סביר להניח שנמליץ לך על תוספי מזון שעוזרים לפתור דלקות, או ננחה אותך בשימוש בקרח כדי להפחית כאבים. לקרח יש השפעה משככת כאבים מבלי לגרום נזק ותופעות לוואי כמו התרופות.

איני יכול להרשות לעצמי את הטיפול!

בריאותך משפיעה על כל פעולותיך ועל אנשים מסביבך. זהו הנכס החשוב ביותר שלך. הטיפול אכן דורש השקעה כספית, אולם תמיד יותר זול להשקיע במניעה ובטיפול מיידי. כולנו שמענו סיפורים על אנשים שמשכנו את ביתם כדי לממן את המנתח המומלץ. הטיפול הטבעי יכול לחסוך לך כסף רב בטווח הרחוק.

האם אוכל להגיע למצב נורמאלי שוב?

תוצאות הטיפול שונות ממטופל למטופל. אצל רבים נצפים שינויים לטובה בעקומות עמוד השדרה, היציבה משתפרת והכאבים פוחתים. אם המטופל סבל מן הבעיה במשך שנים יתכן שנגרם נזק בלתי הפיך והשיפור יהיה איטי יותר. טיפול מניעתי עוזר למנוע מן הבעיה לחזור בעוצמה חזקה.

ומה אם הטיפול לא יעזור?

במקרה ולא נוכל לעזור לך נפנה אותך למומחים אחרים לאבחון נוסף..

בריאותך היא מטרתנו העיקרית!

img img img img img img