ד"ר דקלה אורן    כירופרקטיקה ותרפיה קרניו-סקראלית   logo


גם ילדים זקוקים לטיפול כירופרקטי

רבים כיום מגלים את התרומה שיש לטיפול כירופרקטי לבריאות הגב והגוף. גוף מאוזן ומערכת עצבים תקינה חשובה לכולנו. גם ילדים זקוקים לטיפול כירופרקטי שיכול למנוע שימוש בתרופות מזיקות או סבל וכאב מיותר.

טיפול כירופרקטי לילדים שונה מן הטיפול במבוגרים. כדי לאזן את החוליות והמפרקים משתמשים במגע עדין ביותר ( בערך כמו במגע שבודק בשלות של פרי). ילדים מאוד אוהבים לקבל טיפול כירופרקטי ומדווחים על שפור מהיר בתחושתם.

האם ביכולתכם לזהות סימנים של הפרעה באיזון עמוד השדרה ובתפקוד מערכת העצבים אצל ילדכם?

מרבית בעיות הבריאות שמבוגרים לוקים בהן נובעות מחוסר איזון של עמוד השדרה מגיל הילדות.

במהלך לידתם נתונים התינוקות ללחצים שעלולים לגרום לתזוזות ולסטיות בעמוד השדרה.  עיקר הפגיעה היא בחוליות הצוואר. בזמן הלידה משתמשים לעיתם בכוח כדי למשוך ולסובב את התינוק מתעלת הלידה.  ניתוחים קיסריים, מלקחיים וואקום יכולים לגרום לנזק לעמוד השדרה.

תזוזות בחוליות מפריעות לזרימה תקינה של מערכת העצבים ולנתקים חלקיים בין המוח והגוף. נתקים אלה משפיעים על בריאות בילד כבר מרגע הולדתו. בעיות מסוימות עלולות להופיע מאוחר יותר כשהילד גדל ורקמות מסוימות אינן מעוצבבות כראוי.

רק בדיקה כירופרקטורית יכולה לאתר בעיות באיזון החוליות.

תינוקות רבים מושכים ומשפשפים את אוזניהם. אילו יכלו לדבר היו מתלוננים. בכיים של התינוקות גורם להוריהם להרגיש חסרי אונים בחוסר יכולתם להבין מה מציק לתינוק. חוסר איזון בחוליות הצוואר ובשרירים באזור מונע ניקוז תקני מתעלת השמע ועלול להוביל להצטברות נוזלים בתעלה ולירידה בשמיעה. הטיפול המסורתי בבעיה זו הוא מתן אנטיביוטיקה.  התוצאה? מחקרים בשנים האחרונות מזהירים מפני שימוש מוגזם באנטיביוטיקה שגורם להחלשות המערכת החיסונית. פעוטות רבים סובלים מדלקות חוזרות למרות (או בשל) השימוש בתרופות.

הפתרון הטבעי: איזון הגוף, שיפור העצבוב וזרימת הדם לאזור על ידי טיפול כירופרקטי עדין הציל ילדים רבים משמוש מופרז בתרופות וניתוחים מיותרים.

סימן נוסף לכך שעמוד השדרה סובל מחוסר איזון הוא כשהילד מחזיק את הראש בהטיה, או מעדיף לינוק מצד אחד בלבד. כמו כן כל חוסר איזון וסימטריה בשימוש בגפיים עלול להצביע על בעיה ומצריך בדיקה גופנית.

בבדיקה כירופרקטית נבדקים כל המפרקים כולל עמוד השדרה, הכתפיים, האגן והירך כדי לוודא שהם אכן מאוזנים ולשלול בעיות שיכולות להשפיע על תפקוד הגוף הבריא. הטיפול כולל כאמור איזון של המפרקים והסרת לחץ ממערכת העצבים.

תינוקות גדלים ומתחילים לחקור את העולם מסביבם. זחילה מובילה להליכה, לריצה, רכיבה על אופניים, שימוש במתקני ספורט ואין סוף פעילויות גופניות שמטרתן לעזור לגדילה נאותה ולהתפתחות של המערכות השונות בגוף.

במהלך הפעילות הגופנית המרובה, נחשפים הילדים לנפילות ומעידות.  נשיקה ופלסטר עוזרים להרגיע את הילד, אבל מה בנוגע לפגיעות שאינן נראות לעין?

למרות שגופנו מאופיין ביכולת מדהימה להסתגל, בעיות שאינן נפתרות עלולות להפריע מאוחר יותר בחיים.  רבים מהמבוגרים זוכרים פגיעה באזור מסוים שמטרידה אותם גם שנים רבות לאחר המקרה.

בדיקה כירופרקטית לאחר פגיעה ובאופן שגרתי מספר פעמים בשנה תגלה את אותם אזורים ומפרקים שאינן מאוזנים. בטיפול פשוט תיפתר הבעיה ותחסוך מן הילד סבל מאוחר יותר.

מה ההבדל בין ילדים ש"תופסים כל חיידק ווירוס שעובר בסביבה" ובין אלו שאף פעם אינם חולים?

חסימות בעמוד השדרה משפיעות על יכולת הילד להלחם בדלקות ומחלות. מערכת עצבים שאינה מתפקדת כראוי משפיעה על האיברים הפנימיים כגון הבטן, הריאות, מערכת הנשימה העליונה (אף, אוזן, גרון) ומהווה קרקע נוחה להתרבות חיידקים. מטרת הטיפול הוא להחזיר למערכת העצבים את יכולת הפיקוד שלה ועל ידי כך לשמר את בריאות האיברים הפנימיים.

חשוב לציין ולזכור שלגופנו יש יכולת ריפוי מולדת או במלים אחרות: אינטליגנציה טבעית. הריפוי הטבעי מטרתו להסיר חסימות ולעזור לגוף לשמור את עצמו בריא.

מחקרים השוואתים הוכיחו שילדים שמטופלים בדרך טבעית ללא תרופות מיותרות, חולים פחות ומחסירים פחות ימים בבית הספר מאשר ילדים שמטופלים רק על ידי רפואה קונבנציונאלית.

ומה קורה בגיל ההתבגרות?

בגיל ההתבגרות חלים בגוף שינויים הורמונלים ואיתם שינוי בתדמית, תחושת מגושמות וחוסר קואורדינציה. כאבים שונים בעצמות ובשרירים עלולים להטריד את המתבגר.  כאבים אלו מכונים כאבי גדילה ורוב הרופאים אינם מרבים להתייחס אליהם מחוסר יכולת לפתור את הבעיה.

האומנם אין פתרון לכאבי גדילה?

להניח שהכאב חולף מעצמו ואיתו הבעיה פירושו להזניח בעיות שמאוחר יותר מתקבעות ויוצרות חוסר איזון כללי ופוטנציאל לשחיקת מפרקים וכאבים נוספים. חוסר איזון באורך הרגליים ובמיקום האגן לדוגמה עלולים לגרום לבעיות בברכיים או בגב התחתון.

הורים רבים מביאים את ילדיהם לבדיקה כירופרקטית לאיזון המפרקים בגיל ההתבגרות כדי למנוע בעיות חמורות יותר בעתיד. לטיפול גם השפעה מקלה על כאבי מחזור וכמובן לשחרור אזור הגב האמצעי והעליון אצל תלמידים שמרבים לרכון על ספריהם וסוחבים ילקוטים כבדים.

מטרת הטיפול בגיל זה היא לעזור למתבגר לצלוח בשלום תקופה שמאופיינת בחוסר יציבות ולהביא למימוש הפוטנציאל הבריאותי של הנער או הנערה.

"כואב לי הראש"

כאב בכל גיל הינו סימן שניתן על ידי הגוף לכך שמשהו משתבש ויש צורך בעזרה. טיפול בסימפטומים בלבד על ידי משככי כאבים מקובל בחברתנו.

האם זהו הטיפול המועדף? האם יש אלטרנטיבה?

מהו המסר שאנו משדרים לילדנו על ידי עידוד לקיחת תרופות?  כידוע לכל תרופה יש תופעות לוואי שעימן על הגוף להתמודד. האם אתם מוכנים לחשוף את ילדיכם לבעיות כמו דימום בקיבה, או הרעלה של הכבד? מה בדבר השפעה על ערניות ויכולת תגובה?

הגישה הכירופרקטית מבקשת למצוא את מקור הבעיה ולתקן אותה ובכך להשפיע על הכאב ללא שימוש בתרופות מזיקות.

"אינני אוהבת את הצורה שבגדי מתאימים לי"

בעיה נוספת בגיל ההתבגרות במיוחד אצל בנות היא העקמת. הטיה צידית של עמוד השדרה. הורים מודאגים מגיעים עם ביתם או בנם לטיפול לאחר שהבחינו בכתף גבוהה או ירך נמוכה. במקרה זה תבחין המתבגרת שבגדיה אינם מתאימים לה ויש הבדל באורך הרגליים או באיזון חגורת הכתפיים. כאבים עלולים להופיע אבל ידוע גם על מקרים שבהם למרות העקמת אין שום כאב בשלב זה.

בדיקה גופנית חשובה מאוד לאיתור העקמת. הכירופרקט/ית עשוי לבקש צילומי רנטגן למידע מדויק יותר. תוכנית הטיפולים כוללת איזונים של עמוד השדרה בתוספת תרגול מתאים ושחרור של השרירים המעורבים. במקרה שלל עקמת מטרת הטיפול לעזור לשמור על זווית קטנה ככל האפשר, למנוע התנוונות של המפרקים ולשפר את היציבה כדי לעזור למתבגר לשמור על תדמית גוף נאותה ובטחון עצמי גבוה.

טיפול כירופרקטי הוא בטוח ועדין. ילדים רבים כבר נהנים מבריאות אופטימאלית הודות לדרך החיים הטבעית. יש לנו תקוות רבות לגבי ילדינו. יותר מכל אנו רוצים לראותם מאושרים, בריאים ומגיעים למימוש הפוטנציאל שלהם. גידול ילדים מלווה באחריות כבידה מצד ההורים. ילד בריא  ושמח מביא ספוק רב להוריו.

לאורך הדרך תמצאו אפשרויות רבות לעזור לילדיכם. האם תבחרו באפשרויות שאין בהן נזק, לעומת שימוש בתרופות וניתוחים מזיקים?

אנא תנו אימון ביכולתו של הילד לגדול בריא ומאושר ללא התערבות מזיקה.

בחרו בדרך הטבעית, כמובן.

img img img img img img